OC na maszyny rolnicze

Traktory to pojazdy, które można każdego dnia spotkać na drodze. Czy na takie pojazdy potrzebne jest ubezpieczenie OC? Warto przyjrzeć się temu tematowi, ponieważ nie każda osoba zdaje sobie sprawę z pewnych formalności, jakie musi spełnić.

OC na traktor rolniczy

Tak, jak najbardziej Odpowiedzialność Cywilna wymagana jest przy traktorach. Niezależnie od tego, czy maszyna rolnicza użytkowana jest tylko przez kilka miesięcy. Każdy rolnik (czy też inny właściciel pojazdu rolniczego) musi wykupić polisę OC na cały rok. Nie można kupić OC tylko na kilka miesięcy. Od tego nie ma żadnych odstępstw. Nawet, jeżeli maszyna jest garażowana przez sześć miesięcy, OC jest koniecznością. Ciągnik rolniczy jest bowiem traktowany jako odrębna kategoria pojazdu. Warto również wiedzieć, że traktor jest pojazdem, który nie podlega np. przepisom o pojazdach wolnobieżnych.

Pojazdy wolnobieżne

Przy tej okazji warto przypomnieć sobie, czym tak naprawdę są pojazdy wolnobieżne. Otóż ustawa o ruchu drogowym w Polsce jasno mówi, że jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Mówiąc w skrócie – jeżeli nie będziemy w stanie osiągnąć więcej, jak 25km/h, mamy do czynienia z pojazdem wolnobieżnym. Przypomnijmy – ciągnik, czy też jak ktoś woli traktor rolniczy, pojazdem wolnobieżnym nie jest. Do tej kategorii pojazdów zalicza się zgrabiarkę, sieczkarnie, kombajn, kosiarkę samojezdną, sadzarkę, czy też opryskiwacz. Tego typu pojazdy mogą poruszać się po drogach, ale bez konieczności ich rejestracji. 

 

Zobacz też:

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/